Search

POŠKOZENÍ VLASU
Každý vlas je v jiné kondici. Každý vlas má za sebou jinou historii a jsou na něj používány jiné produkty. S každým vlasem je jinak zacházeno a ke každému vlasu je nutné přistupovat individuálně.

To co jedněm vlasům sedne, nemusí sednou těm vašim . To co vyhovuje kolegyni v práci, rozhodně nemusí a nejspíš nebude vyhovovat vám a to co jedny vlasy zvládnou za dvě návštěvy u kadeřnice, druhé vlasy budou potřebovat návštěv šest… je to prostě o dannosti vlasu, o přístupu k němu, o domácí péči (ano, už pouhé jedno mytí se může na vlasech promítnout), o způsobu česání, mytí, způsobu spaní, o trvdosti vody o stravě, o lécích….. Je toho prostě moc, co všechno se ve vlasech promítne a s čím vším se musí vaše vlasy každý den utkat. Čím dříve zjistíte co konkrétně vaše vlasy potřebují, tím dříve vás budou poslouchat a budou vám dělat radost.

Často zmiňuji jak vlas a jeho průřez vypadá a co vše se na vlasech i uvnitř vlasu promítne. Porézní, tedy poškozený vlas vypadá pod mikroskopem jinak, než vlas zdravý. Takový vlas je hrubý, drsný a bez lesku. Pro lepší představu přináším obrázky vlasů v různém stádiu poréznosti tedy poškození.

Na obrázku A. je zdravý, uhlazený vlas bez poškození a poréznosti tedy laicky řečeno uzavřený. Znázorněné šupinky na povrchu (kutikula) jsou uzavřené a hladké. Takové vlasy nejsou nikdy barvené, jsou šetrně česané, správně a dobře myté se správně zvolenými produkty. Nejsou fenované, žehlené. Jsou ošetřené proti dlouhodobému slunečnímu jasu, nejsou příliš máčeny v chlorované či mořské vodě…atd. Takové vlasy jsou na dotek vláčné, hebké a lesklé. Dobře se rozčesávají…Takže v dnešní době téměř nemožné…

Vlasy na obrázku B. jsou vlasy s mírně zvednutými šupinkami, tedy vlasy běžného člověka, který si občas zajde do bazénu, občas si vlasy vyfouká. Má dobře zvolenou domácí i profesionální péči. Snaží se vše dělat správně, ale už třeba pouhé nešetrné drhnutí ručníkem nebo drsnější rozčesávání se takto může na vlasech projevit. U těchto vlasů doporučuji používat kvalitní a přesně zvolený šampon, kondicioner a občas je dobré péči proložit maskou určenou typu vlasu. Je dobré vlasy po umytí šetrně vysušit pomocí dobře zvoleného kartáče a správné techniky fenování, bez použití horkého vzduchu.

Vlasy na obrázku C. jsou již poškozené. A to nejčastěji nešetrným, neodborným a častým barvením, nadměrným stylingem, nadměrným žehlením bez použití ochraných prostředků atd. Často za poškození mohou také “levné” produkty které fungují na bázi alkoholu právě v kombinaci s nadměrným stylingem či fenováním a špatně zvolenou péčí. Takové vlasy jsou suché a jakoby šustivé na omak, jsou bez lesku a křehké… Tady doporučuji před nebo při barvení použít Olaplex jako treatment. Následně vhodně zvolený kvalitní šampon, určitě vždy! použít kvalitní kondicioner a masku. Velmi dobré a vhodné je použít nějaký bezoplachový přípravek, který vlas obalí a ochrání před dalšími úkony.

O kvalitním hřebenu a šetrném fenování s přidáním ochranné péče, nemluvě.

Obrázek s písmenkem D. je již alarmující. Bývají to většinou opakované a nebo velmi nešetrně barvené a hlavně zesvětlované a melírované vlasy, které se buď ulomí již při barvení a nebo velmi záhy. Právě tyto vlasy tzv. upadávají - často to s některými z vás řeším v salonku, kdy se často ulamují okolo obličeje (tam bývají vlasy slabší a jsou více vystavené všem vlivům) Vlasy v takovém stavu není vůbec snadné zachránit.

Můžeme ale udělat vše proto, abychom zachránily vlasy, které nejsou v tomto stádiu, aby nedopadly stejně. Tady opět, k zachování kondice ostatních vlasů velmi důrazně doporučuji vlasy již dále nebarvit, pokud je to přeci jen nezbytné tak určitě za použití Olaplexu, kvalitního šamponu, kondicioneru a masky!! Určitě doporučuji použít ochranné prostředky při fenování a vlasy raději nežehlit. Velmi šetrně prosušovat ručníkem a čekat, až se vlasy vzpamatují.

Obrázek E. znázorňuje roztřepený koneček. Pokud tedy vlasy pravidelně nezastřihujete a neošetřujete, dopadne takto. Pokud jsou vlasy namáhány (což jsou téměř vždy, pokud jsou delší, odírají se o oblečení, češete je, stahujete atd) vlasy se po čase začnou třepit. Stačí malá oděrka, která se zachytí o ručník, polštář…a rozřepení pokračuje dál a výš…Vlas slábne, chátrá a ulamuje se. Opět velmi záleží na domácí a profi péči.

Obrázek F. ukazuje zauzlovaný a zacuchaný vlas, který je nešetrně rozčesáván. Často takto končí stále utahované vlasy na stejném místě, které při přílišném a opakovaném utažení nebo neštrným svazováním (tvrdé, gumové gumičky) pomalu praskají a ulamují se a následně se opět ulamují. (Klasický pohyb u povolující se gumičky... vezmu vlasy do obou ruk, rozdělím do dvou pramenů a těsně pod gumičkou prameny roztáhnu, tudíž utáhnu vlasy a gumičku tak umístím výš…)Vlasy trpí, kutikula se otevírá a pokud tento pohyb děláte x denně, tak na oslabení/ulomení je zaděláno…Také naše časté téma v salonu.

0 views
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now