top of page

Co Kraniosakrální biodinamická terapie vlastně je?

Je to terapeutická metoda, která celostním a bezpečným přístupem pomáhá člověku vrátit se ke svému zdraví. Název Kraniosakrální vychází z latiny. Přičemž Kranium znamená lebka a sakrum znamená kost křížová, biodinamika znamená životní síla - takže mě, jako terapeuta zajímá, jak se chová celá nervová soustava a jak spolu komunikuje v oblasti lebky až do křížové kosti. Touto metodou se dá odblokovat a vyřešit celé spektrum potíží. Od fyzických bolestí jako je bolest hlavy, bolest zad, bedra, krční páteř, klouby, bolesti žaludku nervového původu atd. Nebo vztahové problémy či komunikační problémy a nebo právě už zmiňované potlačené emoce, které dokáží udělat velkou paseku v těle, nejsou-li ventilované a jsou potlačené. Často se takové potlačené emoce projevují častými výbuchy vzteku, častým pláčem, emočním zajídáním, trávicími obtížemi atd. Vše spočívá v dotekové terapii, která probíhá v pohodlném oblečení v leže. Doteky jsou velice jemné. Je to velmi klidová a relaxační terapie, kdy se klient dostává do velmi hlubokého uklidnění.

Terapeut svými doteky “naslouchá” dechu těla. Tzv. primární respiraci. Každá naše buňka v těle jemně dýchá a pulzuje v nepatrném a velmi jemném rytmu. A tím, že tělo je synchronní celek, dýchá v tomto rytmu celé naše tělo.

Tato metoda vychází z klasického medicínského a praktikovaného oboru osteopatie. Kořeny tohotu oboru můžeme dohledat již ve starém Egyptě, Peru v Indii…

Podle posouzení terapeuta, který se umí nacítit na tento rytmus těla a ví a zná kde tyto pohyby vycítit, ví jak se hýbou jednotlivé kosti v lebce, páteři, na nohách atd.

Touto terapii se nastartovávají a znovuobjevují samoléčící procesy v těle. Uvolněním jednoho “bloku” se tak harmonizuje celé tělo. Často pak dochází k úpravě či uplnému vymizení bolesti hlavy, trávicích obtíží, posílení imunity atd. Ke klientovi se přistupuje celostně což znamená, že tato terapie ovlivňuje duševní, fyzickou i spirituální stránku člověka a těla. Kdy 90% neduhů jsou psychosomatického původu.

Po ošetření většinou vnímáme hluboké uvolnění, zlepšuje se spánek a schopnost odpočívat. Pociťujeme větší spojení sami se sebou, kontakt se svými potřebami, respekt vůči svému tělu, nadhled v každodenních situacích. Ošetření nastartuje léčebný proces, který působí delší dobu po samotném setkání. Dlouhodobější praxe kraniosakrální terapie pomáhá nastolit trvalejší propojení mezi naším tělem, myslí a duší.

„Světla jsou ztlumená, lehátko měkké. Když CST terapeut, jenž sedí za vámi, uchopí vaši hlavu a začne manipulovat vašich osm lebečních kostí, zavíráte oči. Uchopení, utuženo léty praxe je pevné, ale dotek je neuvěřitelně lehký. „Tohle nemůže vůbec fungovat,“ myslíte si pro sebe. O minutu později slyšíte, jak chrápete a uvědomíte si, že nějak, někde nějaká část vás samotných spí. Cítíte se zcela klidní a vyrovnaní, ačkoliv si uvědomujete, že jste se s osobou, která provádí tahy na vaší hlavě, setkali sotva před hodinou.Než si obsah této myšlenky začnete uvědomovat, opět spíte. Jedna část vašeho mozku v jednom kuse chrápe, zatímco druhá část to poslouchá a je jí poněkud trapně, protože se nikdy před tím neslyšela chrápat. Zbytek ošetření je víceméně stejný. Návraty vědomí následované sněním.“
John E. Upledger - profesor biomechaniky na fakultě osteopatické medicíny (College of Osteopathic Medicine) na státní unverzitě státu Michigan. Během působení na této škole vedl tým anatomů, fyziologů, biofyziků a bioinženýrů, kteří pracovali na výzkumu, který se později stal základem nového směru, který nazval kraniosakrální terapie

bottom of page