KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE

„Světla jsou ztlumená, lehátko měkké. Když CST terapeut, jenž sedí za vámi, uchopí vaši hlavu a začne manipulovat vašich osm lebečních kostí, zavíráte oči. Uchopení, utuženo léty praxe je pevné, ale dotek je neuvěřitelně lehký. „Tohle nemůže vůbec fungovat,“ myslíte si pro sebe. O minutu později slyšíte, jak chrápete a uvědomíte si, že nějak, někde nějaká část vás samotných spí. Cítíte se zcela klidní a vyrovnaní, ačkoliv si uvědomujete, že jste se s osobou, která provádí tahy na vaší hlavě, setkali sotva před hodinou.Než si obsah této myšlenky začnete uvědomovat, opět spíte. Jedna část vašeho mozku v jednom kuse chrápe, zatímco druhá část to poslouchá a je jí poněkud trapně, protože se nikdy před tím neslyšela chrápat. Zbytek ošetření je víceméně stejný. Návraty vědomí následované sněním.“ John E. Upledger

Co tedy vlastně Kraniosakrální biodinamická terapie vlastně je?

Je to terapeutická metoda, která celostním a bezpečným přístupem pomáhá člověku vrátit se ke svému zdraví. Název Kraniosakrální vychází z latiny. Přičemž Kranium znamená lebka a sakrum znamená kost křížová, biodinamika znamená životní síla - takže mě, jako terapeuta zajímá, jak se chová celá nervová soustava a jak spolu komunikuje v oblasti lebky až do křížové kosti. Touto metodou se dá odblokovat a vyřešit celé spektrum potíží. Od fyzických bolestí jako je bolest hlavy, bolest zad, bedra, krční páteř, klouby, bolesti žaludku nervového původu atd. Nebo vztahové problémy či komunikační problémy a nebo právě už zmiňované potlačené emoce, které dokáží udělat velkou paseku v těle, nejsou-li ventilované a jsou potlačené. Často se takové potlačené emoce projevují častými výbuchy vzteku, častým pláčem, emočním zajídáním, trávicími obtížemi atd. Vše spočívá v dotekové terapii, která probíhá v pohodlném oblečení v leže. Doteky jsou velice jemné. Je to velmi klidová a relaxační terapie, kdy se klient dostává do velmi hlubokého uklidnění.

Terapeut svými doteky “naslouchá” dechu těla. Tzv. primární respiraci. Každá naše buňka v těle jemně dýchá a pulzuje v nepatrném a velmi jemném rytmu. A tím, že tělo je synchronní celek, dýchá v tomto rytmu celé naše tělo.

Tato metoda vychází z klasického medicínského a praktikovaného oboru osteopatie. Kořeny tohotu oboru můžeme dohledat již ve starém Egyptě, Peru v Indii…

Podle posouzení terapeuta, který se umí nacítit na tento rytmus těla a ví a zná kde tyto pohyby vycítit, ví jak se hýbou jednotlivé kosti v lebce, páteři, na nohách atd.

Touto terapii se nastartovávají a znovuobjevují samoléčící procesy v těle. Uvolněním jednoho “bloku” se tak harmonizuje celé tělo. Často pak dochází k úpravě či uplnému vymizení bolesti hlavy, trávicích obtíží, posílení imunity atd. Ke klientovi se přistupuje celostně což znamená, že tato terapie ovlivňuje duševní, fyzickou i spirituální stránku člověka a těla. Kdy 90% neduhů jsou psychosomatického původu.